Skip to content

51 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block5906
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,446
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
26%
Improvement Value:$705,000
74%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+80.2%
2023$11,846-0.4%
2022$11,890+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5253, Page 295