Skip to content

104 Hopkins Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block5704
Lot27
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-3U-COND
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage710
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
16%
Improvement Value:$300,600
90%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,478+18.5%
2024$6,310+6.1%
2023$5,947
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft710DeedBook 9600, Page 493NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905