Skip to content

309 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1962

Last Sale Date
Apr 24, 1983

Property Information

Block601
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
45%
Improvement Value:$228,300
55%
Total Assessment$413,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,229-0.6%
2024$9,287+40.1%
2023$6,629-0.4%
2022$6,654+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3378, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1962