Skip to content

315 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1969

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block601
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
35%
Improvement Value:$327,200
65%
Total Assessment$507,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,326-0.6%
2024$11,397+40.1%
2023$8,135-0.4%
2022$8,166+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

DeedBook 9346, Page 990Recorded10/10/2018

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 9346, Page 990

Property Sale

Sale
$467,000
DeedBook 8220, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1969