Skip to content

580 Liberty Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block603
Lot12
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,119
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,500
47%
Improvement Value:$448,600
75%
Total Assessment$594,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,275-0.6%
2024$13,358+188.2%
2023$4,636+0.0%
2022$4,636
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 9658, Page 109Recorded4/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021