Skip to content

332 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2019

Property Information

Block602
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,262
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
21%
Improvement Value:$720,000
79%
Total Assessment$910,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,320-0.6%
2024$20,448+83.7%
2023$11,132-0.4%
2022$11,173+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018