Skip to content

630 Grove St.Jersey City, NJ 07310

Last Sale Date
Aug 29, 1995

Property Information

Block6101
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,435,500
99%
Improvement Value:$87,500
1%
Total Assessment$6,523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$145,659-0.6%
2024$146,572+40.1%
2023$104,629-0.4%
2022$105,020+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4913, Page 316