Skip to content

675 Monmouth St.(Unit P0001)Jersey City, NJ 07310

Built 2019
Commercial

Last Sale Price
$7,250,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block6902
Lot16.02
QualifierP0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description6S-PARKING-271P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,451,300
25%
Improvement Value:$4,354,000
75%
Total Assessment$5,805,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$129,632-0.6%
2024$130,445+40.1%
2023$93,117-0.4%
2022$93,465+3654.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$7,250,000
DeedBook 8989, Page 9