Skip to content

1239 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block6202
Lot3
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,400
55%
Improvement Value:$168,000
45%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249-0.6%
2024$8,300+40.1%
2023$5,925-0.4%
2022$5,947+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7180, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1900