Skip to content

44-50 Lewis Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1963
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2012

Property Information

Block6202
Lot1
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class---
Description1&2S-B&CB-O-G.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$590,800
41%
Improvement Value:$863,300
59%
Total Assessment$1,454,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,470-0.6%
2024$32,674+40.1%
2023$23,324-0.4%
2022$23,411+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963