Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0111)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0111
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC1050
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$253,400
76%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445-0.6%
2024$7,492+40.1%
2023$5,348-0.4%
2022$5,368+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9587, Page 627Recorded8/5/2021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5737, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1900