Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0215)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$384,900
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0215
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC1066
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,066
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$314,300
80%
Total Assessment$394,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,805-0.6%
2024$8,860+40.1%
2023$6,325-0.4%
2022$6,348+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft1,157DeedBook 9187, Page 756NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/22/2017

Property Sale

Sale
$298,700
DeedBook 8005, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1900