Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0225)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0225
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC1219
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,219
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
18%
Improvement Value:$359,100
82%
Total Assessment$439,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,805-0.6%
2024$9,867+40.1%
2023$7,043-0.4%
2022$7,070+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 9473, Page 430

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 8831, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1900