Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0417)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 5, 2019

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0417
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC1077
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,077
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
23%
Improvement Value:$268,000
77%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,771-0.6%
2024$7,820+21.1%
2023$6,456-0.4%
2022$6,480+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,077DeedBook 9423, Page 271Recorded8/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900