Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0415)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0415
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC1066
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,066
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
21%
Improvement Value:$301,400
79%
Total Assessment$381,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517-0.6%
2024$8,570+40.1%
2023$6,118-0.4%
2022$6,141+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,066DeedBook 9539, Page 209Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$332,800
DeedBook 8564, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1900