Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0420)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0420
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC0955
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
21%
Improvement Value:$297,700
79%
Total Assessment$377,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,434-0.6%
2024$8,487+40.1%
2023$6,058-0.4%
2022$6,081+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9214, Page 846Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5436, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1900