Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0513)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0513
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC0988
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage988
Acreage1.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$245,000
75%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,257-0.6%
2024$7,303+24.1%
2023$5,883-0.4%
2022$5,905+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000
Sq Ft988DeedBook 9935, Page 979Recorded10/14/2025

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7760, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1900