Skip to content

59 Central Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 1997

Property Information

Block6602
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,716
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,100
57%
Improvement Value:$155,500
43%
Total Assessment$361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,075-0.6%
2024$8,125+40.1%
2023$5,800-0.4%
2022$5,822+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905