Skip to content

129 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block6602
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
33%
Improvement Value:$536,600
67%
Total Assessment$806,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,011-0.6%
2024$18,124+40.1%
2023$12,938-0.4%
2022$12,986+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890