Skip to content

40 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Jul 18, 2013

Property Information

Block5902
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
28%
Improvement Value:$575,000
72%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,864-0.6%
2024$17,976+40.1%
2023$12,832-0.4%
2022$12,880+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

DeedBook 8924, Page 880Recorded8/6/2013

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 8766, Page 500