Skip to content

143 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block6603
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
45%
Improvement Value:$330,000
55%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398-0.6%
2024$13,482+40.1%
2023$9,624-0.4%
2022$9,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5419, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1900