Skip to content

64 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1907
Apartment

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
May 29, 2002

Property Information

Block7903
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-5U
Dwellings5
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
46%
Improvement Value:$325,000
54%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398-0.6%
2024$13,482+40.1%
2023$9,624-0.4%
2022$9,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 5996, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1907