Skip to content

137 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1965

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block6603
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
45%
Improvement Value:$278,000
55%
Total Assessment$506,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,299-0.6%
2024$11,370+40.1%
2023$8,116-0.4%
2022$8,147+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 9528, Page 601NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965