Skip to content

517 Liberty AveJersey City, NJ 07307

Built 1975

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Jul 9, 2020

Property Information

Block1202
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
39%
Improvement Value:$297,300
61%
Total Assessment$487,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,881-0.6%
2024$10,950+40.1%
2023$7,816-0.4%
2022$7,846+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 9502, Page 617NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/21/2020

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 9453, Page 27Recorded12/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 1975