Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
70 Highway 139Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 7, 2001
Property Information
Block6603
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66
Building Details
Building Class---
Description1S-M-IN
Assessment
Land Value:$888,900
68%
Improvement Value:$410,400
32%
Total Assessment$1,299,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $29,013 | -0.6% |
| 2024 | $29,195 | +40.1% |
| 2023 | $20,841 | -0.4% |
| 2022 | $20,919 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.