Skip to content

76 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2012
Apartment

Last Sale Price
$1,790,000
Last Sale Date
Oct 23, 2009

Property Information

Block6801
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-RC-55U-E
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,520,000
21%
Improvement Value:$9,480,000
79%
Total Assessment$12,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$267,960-0.6%
2024$269,640+40.1%
2023$192,480-8.7%
2022$210,796+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$1,790,000
DeedBook 8697, Page 372