Skip to content

28 St. Pauls Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 2021

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block6802
Lot17
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,579
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,300
47%
Improvement Value:$344,100
76%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,142-0.6%
2024$10,206+2079.0%
2023$468+0.0%
2022$468
Property History

Property Sale

Sale
$649,000
DeedBook 9557, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 2021