Skip to content

414 Baldwin Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 1912

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block6802
Lot30
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
13%
Improvement Value:$433,800
87%
Total Assessment$498,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,136-0.6%
2024$11,206+40.1%
2023$7,999+39.5%
2022$5,733+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 9537, Page 860NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$371,000
DeedBook 9419, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1912