Skip to content

15 Hopkins Ave.(Block 6803 Lot 2)Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Mar 24, 2004

Property Information

Block6803
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-21U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$945,000
38%
Improvement Value:$1,509,900
62%
Total Assessment$2,454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,818-0.6%
2024$55,162+40.1%
2023$39,377-0.4%
2022$39,524+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
DeedBook 7265, Page 298