Skip to content

143 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block6803
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-O-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
16%
Improvement Value:$723,700
84%
Total Assessment$856,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,130-0.6%
2024$19,250+40.1%
2023$13,741-0.4%
2022$13,793+92.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 9535, Page 961Recorded2/12/2021

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 9535, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1890