Skip to content

102 Palisade Ave.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block6901
Lot13
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building ClassC1099
Description4S-B-5U-C-CONDO
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage955
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$222,600
75%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,645-0.6%
2024$6,687+40.1%
2023$4,774-0.4%
2022$4,791+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 9843, Page 665

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5993, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1900