Skip to content

Division & 9th St.Jersey City, NJ 07302

Last Sale Date
Feb 11, 1980

Property Information

Block6902
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
98%
Improvement Value:$5,000
2%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-0.6%
2024$6,741+40.1%
2023$4,812-0.4%
2022$4,830+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3295, Page 439