Skip to content

256 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block701
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,100
51%
Improvement Value:$188,600
49%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,635-0.6%
2024$8,689+40.1%
2023$6,203-0.4%
2022$6,226+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 7394, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1925