Skip to content

93 Nelson AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1959
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block701
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description4S-B-SCHOOL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,777,000
34%
Improvement Value:$5,462,800
66%
Total Assessment$8,239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 5126, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1959