Skip to content

132 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 26, 2010

Property Information

Block702
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1S-B-D-2U-H-G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,199
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,800
40%
Improvement Value:$292,300
60%
Total Assessment$487,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,877-0.6%
2024$10,945+40.1%
2023$7,813-0.4%
2022$7,842+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8736, Page 280

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3199, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1900