Skip to content

109 Poplar St.(Block 703 Lot 17)Jersey City, NJ 07307

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block703
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,352+23.1%
2022$5,158+4.8%
2021$4,923+3.7%
2020$4,748-39.3%
Property History
Sales6

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9478, Page 668NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/13/2020

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8324, Page 5

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 8324, Page 5Recorded9/14/2007

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 7214, Page 162Recorded2/11/2004

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5484, Page 246

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3396, Page 123