Skip to content

109 Poplar St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Owner
---
Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block703
Lot17
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,400
39%
Improvement Value:$484,600
88%
Total Assessment$553,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,362-0.6%
2024$12,439+784.5%
2023$1,406
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft1,612DeedBook 9922, Page 894Recorded8/18/2025

Property Sale

Sale
$799,000
DeedBook 9671, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 9478, Page 668