Skip to content

136 Irving St.Jersey City, NJ 07307

Built 1929

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 24, 2018

Property Information

Block703
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
51%
Improvement Value:$182,700
49%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,322-0.6%
2024$8,375+40.1%
2023$5,978-0.4%
2022$6,000+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

DeedBook 9328, Page 308Recorded7/30/2018

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 3188, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1929