Skip to content

96 Nelson AveJersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$1,046,365
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block703
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B-1U-BG2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,043
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
31%
Improvement Value:$563,300
69%
Total Assessment$816,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$11,830-26.3%
2017$16,041
Property History

Property Sale

Sale
$1,046,365
Sq Ft2,043DeedBook 9842, Page 543Recorded8/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920