Skip to content

99 Irving St.Jersey City, NJ 07307

Built 1904

Last Sale Date
Nov 20, 1998

Property Information

Block704
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,415
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
58%
Improvement Value:$137,700
42%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,318-0.6%
2024$7,363+40.1%
2023$5,256-0.4%
2022$5,276+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5374, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1904