Skip to content

174 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$759,000
Last Sale Date
Nov 11, 2024

Property Information

Block1301
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,800
55%
Improvement Value:$158,300
45%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,773-0.6%
2024$7,822+40.1%
2023$5,584-0.4%
2022$5,604+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$759,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 9868, Page 996Recorded12/23/2024

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5845, Page 147

Property Sale

Sale
$45,750
DeedBook 5650, Page 198

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5529, Page 47

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3317, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1900