Skip to content

3613 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1919

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Nov 26, 1980

Property Information

Block704
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
38%
Improvement Value:$326,500
62%
Total Assessment$526,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,757-0.6%
2024$11,830+40.1%
2023$8,445-0.4%
2022$8,477+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 3312, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1919