Skip to content

277 North St.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$46,800
Last Sale Date
Sep 28, 1978

Property Information

Block1202
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,594
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
35%
Improvement Value:$358,400
65%
Total Assessment$551,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,313-0.6%
2024$12,390+40.1%
2023$8,844-0.4%
2022$8,878+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$46,800
DeedBook 3261, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1925