Skip to content

196 North St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block704
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$231,700
55%
Total Assessment$421,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,417-0.6%
2024$9,476+40.1%
2023$6,764-0.4%
2022$6,789+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9548, Page 992Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$122,222

From:

To:

DeedBook 9003, Page 883NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900