Skip to content

445 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block2003
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
36%
Improvement Value:$329,000
64%
Total Assessment$514,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,478-0.6%
2024$11,550+40.1%
2023$8,245-0.4%
2022$8,275+31.4%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 9417, Page 661NU CodePost-sale loss (19)Recorded7/18/2019

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 4794, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1900