Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
173 Sixteenth StreetJersey City, NJ 07310
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 25, 2025
Property Information
Block7103
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page71
Building Details
Building Class---
Description1S-CB-C-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,834,000
98%
Improvement Value:$37,400
2%
Total Assessment$1,871,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,626 | -0.6% |
| 2024 | $3,649 | +40.1% |
| 2023 | $2,605 | -0.4% |
| 2022 | $2,615 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.