Skip to content

607 Marin Blvd.Jersey City, NJ 07310

Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
May 7, 2014

Property Information

Block7103
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,300
98%
Improvement Value:$5,000
2%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,746-0.6%
2024$5,782+40.1%
2023$4,127-0.4%
2022$4,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

DeedBook 8987, Page 101Recorded8/6/2014

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5483, Page 170