Skip to content

604.5 Grove Street(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
May 13, 2013

Property Information

Block7104
Lot12
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage846
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$300,200
75%
Total Assessment$400,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,936-0.6%
2024$8,992+40.1%
2023$6,419-0.4%
2022$6,443+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft846DeedBook 8910, Page 152Recorded5/20/2013

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8170, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1900