Skip to content

166 Fourteenth St.Jersey City, NJ 07310

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$2,962,818
Last Sale Date
Apr 16, 2012

Property Information

Block7104
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description2-1S-CB-SERV ST
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,213,400
88%
Improvement Value:$433,300
12%
Total Assessment$3,646,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$81,431-0.6%
2024$81,941+40.1%
2023$58,493-0.4%
2022$58,712+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,962,818

From:

To:

DeedBook 8844, Page 437Recorded4/19/2012

Property Built

Built

Year Built: 0001