Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
590 Marin Blvd.Jersey City, NJ 07310
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 24, 2014
Property Information
Block7202
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page72
Building Details
Building Class---
Description1S-B-SERV.STA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,618,100
98%
Improvement Value:$31,900
2%
Total Assessment$1,650,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $36,845 | -0.6% |
| 2024 | $37,076 | +28.4% |
| 2023 | $28,872 | -0.4% |
| 2022 | $28,980 | -45.3% |
Property History
No events match the selected filters.